خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / الصفحة الرئيسية / قبیله سادات بنی جمیل

قبیله سادات بنی جمیل

قبیله سادات بنی جمیل که دارای امارتی در شمال عراق بودند در سال ۱۷۲۴ میلادی علیه ظلم و ستم عثمانی ها قیام کردند. قیام آنها سبب قشون کشی احمد باشا عثمانی و سرکوب سادات بنی جمیل گردید .

نتیجه این شکست؛ مباح شدن خون سادات بنی جمیل و بر حذر شدن آنها از بکار گیری نام بنی جمیل و سیودیت شد. بعد از نبرد که به نام " وقعة بنی جمیل " معروف بود مهاجرت سادات بنی جمیل به شهرهای جنوبی و شمالی عراق و کشور های سوریه ؛ ترکیه ؛ اردن و ایران (اهواز) آغاز شد .

عده ای که به محل سکنی قدیم بنی جمیل در استان صلاح الدین مهاجرت کردند به نام المجمع شهرت یافتند چون از نامیدن خود به نام بنی جمیل برحذر بودند و عده ای دیگر نیز به نام القاب خود مثل الندوات و یا اجداد خود همانند الحباب و المگادمه و الصوالح و المریان و البنده بدون ذکر جد اعلای خود سید جمیل معروف گشتند و عده ای دیگر هم به سوریه مهاجرت کردند و به نام الجملان و عده ای دیگر به اهواز، گرگر، امیدیه، سربندر، ماهشهر و دیگر مناطق خوزستان مهاجرت کردند که در اهواز به نام البدوان (صحرا نشین) و در دیگر مناطق به نام بیت عبار و بیت اوشیر و دیگر نام ها شهرت دارند.

این زندگی کوچ نشینی و مهاجرت آنها جهت یافتن چراهگاه ها، سبب آشنایی عشایر سادات بنی جمیل با بیوت و طوایف بدوی از دیگر عشایر عربی گردید. این بیوت و طوایف غیر از سادات بنی جمیل در دایره بدوان شامل: المسعود ؛طی ؛ بنی خالد ؛ اعباده و خفاجه می باشند .

عشایر سادات بنی جمیل دارای نخوه یا برادر خواهی "سره" می باشند و شامل عشایر، المندیل (بیت عبّار، بیت علاو، بیت اوشیر) ؛ الراشد ؛ الحباب ؛ النده ؛ المریان ؛ الصوالح و برخی دیگر عشایر می باشند.

مطلب پیشنهادی

استقبال السادة المگادمة بني جمیل الموسویة من الاهواز لأبناء بنو عمومتهم من العراق

استقبال السادة المگادمة بنی جمیل الموسویة من الاهواز لأبناء بنو عمومتهم السادة بنی جمیل من …

یک دیدگاه

  1. احسنت بر شما سید حسین موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *